Světová výstava EXPO Miláno zajištěna proti hlodavcům novou dánskou technologií


Světová výstava EXPO v Milánu v současnosti vře tématy jako účinné využívání zdrojů v potravinářské výrobě, zabezpečení potravin a gastronomie.

Aby se zabránilo krysám, potkanům a myším účastnit se hodů, nainstalovala dánská firma WiseCon A/S z města Helsinge poslední novinku vyspělé technologie zabezpečení, která nepřetržitě monitoruje prostor a informuje o aktivitě hlodavců.

Světová výstava EXPO je obří mezinárodní akce, kde země z celého světa prezentují to nejlepší, co dokázali. EXPO Obchodní ředitel Wise-I Per Sørensen z firmy WiseCon je hrdý na mezinárodní pozornost, kterou jejich koncept vzbudil, a EXPO vnímá jako mezinárodní výkladní skříň pro patentovanou technologii.


Zabezpečení s celodenním monitorováním

Na EXPO je systém Wise-I nainstalován do řady budov nebo na ně. Zabezpečení sestává z nepřetržitého monitorování i potírání škůdců, což znamená, že vystavující mohou neustále sledovat a optimalizovat své úsilí na základě zpráv, které se aktualizují po celých 24 hodin 7 dní v týdnu, vysvětluje Per Sørensen.

Wise-I je inteligentní past s integrovanými čidly, které nejen že sledují pohyb škůdců po 24 hodin denně, ale mohou je i usmrtit. Tím pádem se otevírají zcela nová a průkopnická řešení zabezpečení jak vně tak i uvnitř budov potravinářských podniků, supermarketů, skladů potravin a podobných míst.

- Wise-I nabízí intenzivnější monitorování a vylepšené zabezpečení, než která jsou v současnosti dostupná. Zároveň se tak otevírá prostor pro nové úrovně zabezpečení před škůdci jako například celoplošný domovní alarm, fungující podobně jako již používané zabezpečení před zloději či požárem, naznačuje Per Sørensen.


Vyšší standardy zabezpečení a dokumentace

Koncept WiseCon je založen na informacích podávaných v reálném čase a tím pádem nabízí výrazně větší bezpečí v oblasti zabezpečení proti škůdcům. Po zaregistrování škůdce se nabízí možnost rychle zakročit a člověk má po celou dobu o situaci celkový přehled.

Systém nastavuje nové a vyšší standardy ochrany potravinářských podniků vně i uvnitř budov. Tato nová technologie je potřebná v době, kdy klesají účinky chemického boje, a kdy jsou zaváděna přísnější pravidla ohledně použití jedů, vysvětluje Per Sørensen.


Nakročeno k budoucím přísným požadavkům

Všechny informace týkající se řešení zabezpečení jsou shromážděné v WisePlan, což je související dokumentace a správa uložená na webu, vše rychle a jednoduše použitelné pro potřeby auditorů a úřadů.

Dnes jsou kladeny vysoké požadavky na zápis i dokumentaci, čemuž systém vyhovuje, a zároveň má nakročeno ke splnění ještě přísnějších požadavků v budoucnosti – např. na systematické řízení kvality, uvádí Per Sørensen.


Po smrti za pár vteřin

Koncept Wise-I sestává z pastí s čidly, které se umístí do míst přirozeného pohybu škůdců, obvykle podél stěn a zdí, nebo také poblíž jídla. Sama past na hlodavce je pro škůdce lákavá kvůli jejich přirozené potřebě se schovat. Dvě čidla škůdce zaregistrují a spustí mechanismus, který zvířeti zlomí vaz.

I pokud škůdce past jen obejde, čidla to zaznamenají a informace je okamžitě předána uživatelům do jejich mobilu, tabletu či počítače, což opět umožňuje zostřit stávající zabezpečení a případný problém začít okamžitě řešit.